Informacje o platformie BNP Paribas Whistleblowing Platform
Zgłaszanie nieprawidłowości – informacje ogólne
Bezpieczeństwo i poufność zgłoszeń
Wskazówki i najlepsze praktyki
Informacje o platformie BNP Paribas Whistleblowing Platform
Czym jest platforma BNP Paribas Whistleblowing Platform?
BNP Paribas Whistleblowing Platform to kompleksowy i poufny system zgłaszania, który umożliwia pracownikom i zewnętrznym stronom trzecim zgłaszanie wszelkich sytuacji niezgodnych z prawem, przepisami, Kodeksem postępowania lub wewnętrznymi politykami/procedurami, przy jednoczesnym kultywowaniu pozytywnego środowiska pracy.
Dlaczego potrzebujemy systemu takiego jak BNP Paribas Whistleblowing Platform?
BNP Paribas zwraca szczególną uwagę na obawy swoich pracowników, klientów, akcjonariuszy, dostawców i całej firmy. Grupa zobowiązuje się do wysłuchania, zrozumienia i zajęcia się zgłoszeniami w sposób sprawiedliwy i skuteczny.
Dlatego też Grupa stale pogłębia swoje zaangażowanie w zapobieganie, wykrywanie i zwalczanie wszelkich nieetycznych zachowań, naruszeń przepisów prawa, regulacji, Kodeksu postępowania lub wewnętrznych polityk/procedur.
Skuteczny system zgłaszania nieprawidłowości jest niezbędnym narzędziem do utrzymania bezpiecznego środowiska pracy, zapewnienia zgodności naszych działań ze standardami Grupy oraz przyczyniania się do wzmocnienia zaufania naszych pracowników, klientów, akcjonariuszy i partnerów.
Zgłaszanie nieprawidłowości – informacje ogólne
Jak zgłosić problem na platformie BNP Paribas Whistleblowing Platform?
Platforma BNP Paribas Whistleblowing Platform umożliwia zgłoszenie nieprawidłowści z zachowaniem poufności za pośrednictwem internetowego narzędzia do zgłaszania lub telefonu (jeśli został udostępniony).
W przypadku, gdy nie możesz skorzystać z internetowego narzędzia do zgłaszania problemów lub telefonu, możesz przesłać zgłoszenie lokalnym kanałem zgłaszania nieprawidłowości.
Jakie rodzaje sytuacji należy zgłaszać?
Platforma BNP Paribas Whistleblowing Platform umożliwia pracownikom i określonym stronom trzecim zgłaszanie wszelkich faktycznych lub podejrzewanych naruszeń przepisów prawa, regulacji, Kodeksu postępowania lub wewnętrznych polityk/procedur.
Jeśli widzę naruszenie, czy nie powinienem po prostu zgłosić tego mojemu przełożonemu?
Wszelkie sytuacje sprzeczne z przepisami prawa, regulacjami, Kodeksem postępowania lub wewnętrznymi politykami/procedurami należy zgłaszać swojemu przełożonemu. Jeśli nie czujesz się z tym komfortowo, możesz zgłosić swoje obawy za pośrednictwem narzędzia lub anonimowo, jeśli tak zdecydujesz.
Dokonanie zgłoszenia jest słuszne i żaden pracownik nie może zostać ukarany, zwolniony lub dyskryminowany, bezpośrednio lub pośrednio, za przesłanie zgłoszenia zawierającego prawdziwe informacje.
Jakie informacje należy przekazać?
Powinieneś podać dokładne informacje, którymi dysponujesz, a jeśli to możliwe, dokumenty, niezależnie od ich formy i nośnika. Przekazywane informacje i dokumenty muszą być bezpośrednio związane z przedmiotem zgłoszenia.
Gdzie trafiają te zgłoszenia? Kto może mieć do nich dostęp?
Zgłoszenia są kierowane automatycznie do platformy BNP Paribas Whistleblowing Platform odpowiednio do charakteru zgłoszenia.
Odbiorcami zgłoszeń są referenci ds. Whistleblowing. Każdy referent został przeszkolony w zakresie utrzymywania zgłoszeń w najwyższej poufności.
Poufność faktów, tożsamość sygnalisty i zaangażowanych osób są zachowywane przez cały czas trwania procesu.
Osoby zaangażowane w obsługę zgłoszeń podlegają ścisłym zasadom poufności.
Czy zgłaszanie jest bezpieczne?
Tak. Zgłoszenie problemu jest bezpieczne. Żaden pracownik nie może być narażony na działania odwetowe za zgłoszenie problemu. Ochrona ta przysługuje również każdemu pracownikowi, który zeznawał lub dostarczył dowody w dochodzeniu.
Pracownik, który czuje, że padł ofiarą odwetu zawodowego w związku ze zgłoszeniem, może zgłosić taką sytuację.
Nie jestem pracownikiem. Czy nadal mogę zgłosić problem?
Tak. Nadal możesz złożyć zgłoszenie. Platforma BNP Paribas Whistleblowing Platform jest dostępna dla niektórych stron trzecich, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a przynajmniej dla byłych pracowników Grupy, dostawców i ich podwykonawców w sytuacjach związanych z pracą.
Czy mam wybrać opcję „Szacunek dla innych” czy „Inne sprawy”, gdy moje obawy dotyczą obu tych kwestii?
Wybierasz temat, który uważasz za główny problem. Każde zgłoszenie będzie obsługiwane przez referenta ds. Whistleblowing.
Bezpieczeństwo i poufność zgłoszeń
Jak rozumiem, każde zgłoszenie, którego dokonuję z firmowego komputera, generuje pliki umożliwiające podgląd wszystkich przeglądanych przeze mnie stron internetowych. Czy takie pliki nie ujawnią mojej tożsamości jako autora zgłoszenia?
Platforma BNP Paribas Whistleblowing Platform nie generuje ani nie przechowuje żadnych wewnętrznych dzienników połączeń z adresami IP, więc żadne informacje łączące komputer użytkownika z platformą BNP Paribas Whistleblowing Platform nie są dostępne.
Jeśli czujesz się niekomfortowo, dokonując zgłoszenia na komputerze służbowym, masz możliwość skorzystania z komputera poza naszym środowiskiem pracy za pośrednictwem bezpiecznej strony BNP Paribas Whistleblowing Platform .
Czy mogę dokonać zgłoszenia z domu i zachować anonimowość?
Tak. Zgłoszenie z domu lub dowolnego portalu internetowego pozostanie bezpieczne i anonimowe. Portal internetowy nigdy nie identyfikuje odwiedzającego na podstawie nazwy, a BNP Paribas Whistleblowing Platform usuwa adresy internetowe, aby zapewnić całkowitą anonimowość.
Obawiam się, że informacje przekazane przeze mnie do BNP Paribas Whistleblowing Platform ostatecznie ujawnią moją tożsamość. Czy możecie zagwarantować, że tak się nie stanie?
Platforma do zgłaszania nieprawidłowości BNP Paribas chroni Twoją anonimowość. Ty – jako strona zgłaszająca – możesz również pomóc w zachowaniu anonimowości, upewniając się, że treść Twojego zgłoszenia nie ujawni przypadkowo Twojej tożsamości. Na przykład: „Z mojego biurka w pobliżu Jana Kowalskiego...” lub „W ciągu 33 lat mojej pracy...”.
Czy bezpłatna infolinia do zgłaszania problemów także jest poufna i anonimowa?
Tak. Użytkownik zostanie poproszony o podanie tych samych informacji, które podałby w zgłoszeniu online, a ankieter zapisze odpowiedzi na stronie internetowej BNP Paribas Whistleblowing Platform . Zgłoszenia te podlegają tym samym środkom bezpieczeństwa i poufności, jakie są stosowane podczas ich składania.
Co zrobić, jeśli chcę ujawnić moją tożsamość w składanym zgłoszeniu?
W zgłoszeniu znajduje się sekcja umożliwiająca ujawnienie tożsamości przez użytkownika.
Wskazówki i najlepsze praktyki
Nie jestem pewien, czy to, co widziałem lub usłyszałem, jest naruszeniem polityki firmowej lub wiąże się z nieetycznym postępowaniem, ale w mojej ocenie było to nie w porządku. Co mam zrobić?
Nie wahaj się i złóż zgłoszenie.
Co zrobić, jeśli przypomnę sobie coś ważnego o zdarzeniu po dokonaniu zgłoszenia? A co jeśli firma ma do mnie dalsze pytania dotyczące mojego zgłoszenia?
Po dokonaniu zgłoszenia za pośrednictwem internetowego narzędzia do raportowania lub telefonicznie (jeśli istnieje), użytkownik otrzymuje unikalny, losowy numer zwany „numerem zgłoszenia” i jest proszony o wybranie hasła. Możesz wrócić do BNP Paribas Whistleblowing Platform ponownie online lub telefonicznie i uzyskać dostęp do oryginalnego zgłoszenia, aby dodać więcej informacji lub odpowiedzieć na pytania zadane przez BNP Paribas Whistleblowing Platform. Zdecydowanie zalecamy powrót na stronę w określonym czasie, aby odpowiedzieć na pytania.
Czy te kolejne zgłoszenia uzupełniające są tak samo bezpieczne jak pierwsze?
Cała korespondencja z BNP Paribas Whistleblowing Platform jest przechowywana z zachowaniem takiej samej ścisłej poufności jak pierwotne zgłoszenie.
Co mam zrobić, jeśli zgubię numer zgłoszenia lub zapomnę hasło, które stworzyłem/-am?
Ze względu na wysoki stopień bezpieczeństwa i poufności obowiązujący przy zgłoszeniach w przypadku zgubienia numeru zgłoszenia lub hasła należy złożyć nowe zgłoszenie. W nowym zgłoszeniu należy zaznaczyć, że dotyczy ono uprzednio złożonego zgłoszenia lub zadanego pytania.
Czy mogę dokonać zgłoszenia, jeśli nie mam dostępu do Internetu?
Możesz przekazać zgłoszenie do BNP Paribas Whistleblowing Platform z dowolnego komputera z dostępem do Internetu. Jeśli nie masz dostępu do komputera lub nie czujesz się komfortowo korzystając z komputera, możesz skontaktować się z BNP Paribas Whistleblowing Platform telefonicznie (pod bezpłatnym numerem, dostępnym 24 godziny na dobę, 365 dni w roku), jeśli jest on dostępny w danym kraju.