Securitas AB

Dikkat! Bu web sayfası, EthicsPoint'in güvenli sunucularında barındırılmaktadır ve Securitas AB web sitesinin veya intranetinin bir parçası değildir.

Başkan ve CEO’nun
Açıklaması

Magnus AhlqvistSecuritas'ın işi, güven üzerine kurulmuştur.

Dürüstlük konusunda duyarlılığın artması ile, temel değerlerimizin ve dolayısıyla Securitas markasının ve tüm paydaşlarımızın – çalışanlarımız, hissedarlarımız, müşterilerimiz – korunmasına yardımcı olursunuz. Amiriniz, müdürünüz, yerel İK temsilciniz veya yerel hukuk ya da bölüm hukuk veya risk departmanınızla iletişim kurmanızı tamamlayıcı bir unsur olarak, 7 gün 24 saat erişilebilen bir Dürüstlük Hattı oluşturduk.

Securitas’ta, sorumluluk duyulan işin, iyi iş olduğuna inanıyoruz.

Magnus Ahlqvist
Başkan ve CEO, Securitas AB

Securitas'ın Değerleri ve Etik Kodu:

To access the Securitas Integrity Reporting Policy: click here.

Dürüstlük Hattı'na telefonla erişmek için: buraya tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Hangi sorunları bildirebilirim?

    Bu, sorunun hangi ülkede ortaya çıktığına göre değişir. Sisteme girdiğinizde, mevcut seçeneklerin yanında, ülkeler için farklılık gösterecek şekilde hangi sorunları bildirebileceğinizi göreceksiniz.

  • İsmimi gizli tutabilir miyim?

    Çoğu ülkede isimsiz bir şekilde bildirimde bulunmak mümkündür, ancak sizi isminizi vermeniz konusunda teşvik ediyoruz. Sizinle doğrudan iletişim kurabilirsek, soruşturma daha hızlı ve etkin bir biçimde tamamlanabilir.

  • Yaptığım bildirimle ilgili nasıl geribildirim alabilirim?

    Securitas Dürüstlük Hattı üzerinden bir sorunu bildirdiğinizde size özel bir kullanıcı adı alacaksınız ve bir parola belirlemeniz istenecektir. Kullanıcı adınızı ve parolanızı kullanarak istediğiniz her hangi bir zamanda sisteme girip, sorunla ilgili gelişmeleri kontrol edebilirsiniz. 3-5 gün içerisinde, sorununuzun ulaştığına dair bir onay alacaksınız. Tüm sorunlar araştırılacak ve uygun şekilde size geribildirimde bulunulacaktır.

Daha sık sorulan sorular...

Çevrimiçi olarak bildirimde bulunmak için:

Geriye Dönmek İçin Buraya Tıklayın

Bir bildirimde bulunmak için:

Rapor Anahtarı:
Parola:
 

Geriye Dönmek İçin Buraya Tıklayın

Telefonla bildirimde bulunmak için:

Geriye Dönmek İçin Buraya Tıklayın

Bildirimde Bulunmak İçin Ek Yöntemler

Bir sorununuz varsa, bunu amiriniz, müdürünüz, yerel İK temsilciniz veya yerel hukuk, bölüm hukuk ya da risk departmanınıza bildirmenizi öneriyoruz.

Posta: Grup Kurumsal Sosyal Sorumluluk Yetkilisi
Securitas AB
P.O. Box 12307
S-102 28 Stockholm
İsveç
E-posta: integrity@securitas.com

Geriye Dönmek İçin Buraya Tıklayın

Temel değerlerimizin korunması sizinle başlar.

Securitas'ın misyonu, evleri, iş yerlerini ve toplumları korumaktır ve operasyonlarımız, üç temel değeri baz alır: Dürüstlük, Dikkat ve Yardımseverlik.

Çalışanlarımızla gurur duyuyoruz ve sesinizin şirketimizde önemli olduğunu bilmenizi istiyoruz. Temel değerlerimizi, etik kurallarımızı ve saygınlığımızı tehdit eden bir durum ortaya çıktığında, bunu açıkça söyleyerek bize yardımcı olacağınıza güveniyoruz. Uygunsuzlukları ve sorunlarınızı bildirdiğinizde, bize durumu düzeltmek için gerekli bilgileri sağlamış oluyorsunuz. Çalışanlarımız için bir raporlama sistemi oluşturmamızın nedeni de bu.

Bu web sitesi, günde 24 saat, haftada 7 gün kullanıma açıktır ve amacı yönetimin sorumluluğunu devralmak değil, onu tamamlamaktır. Sorunlarınızı amiriniz, müdürünüz, yerel İK temsilciniz veya yerel hukuk, bölüm hukuk ya da risk departmanınıza bildirmeniz konusunda sizi teşvik ediyoruz. Bu ek iletişim kanalını, sorunlarınızı dile getirmek için bir başka yol daha olması amacıyla sunuyoruz.

Lütfen yeni bir rapor göndermek veya daha önce gönderilmiş olan bir raporu takip etmek için yukarıda bir seçim yapın.

Securitas, sorunlarını veya şikayetlerini iyi niyetle bildiren çalışanlarına karşı misilleme yapılmasını yasaklar.

3-5 gün içerisinde, sorununuzun ulaştığına dair bir teyid alacaksınız. Tüm sorunlar araştırılacak ve uygun şekilde size geribildirimde bulunulacaktır.