Nasze zobowiązanie

Just Eat Takeaway.com dokłada wszelkich możliwych starań, by tworzyć środowisko pracy, w którym uczciwa, otwarta komunikacja jest normą, a nie wyjątkiem. Chcemy, aby nasi pracownicy czuli się komfortowo, zwracając się do bezpośrednich przełożonych lub kierownictwa z pytaniami czy podejrzeniami dotyczącymi naruszeń zasad lub standardów.

W sytuacjach, w których wolisz złożyć anonimowy raport z zachowaniem poufności, podane przez Ciebie informacje zostaną nam przesłane przez EthicsPoint w sposób całkowicie poufny i anonimowy. Gwarantujemy pracownikom, że wszystkie ich uwagi zostaną wysłuchane.

Nasza Polityka SpeakUp

Jeśli miałeś problem z zamówieniem, to bardzo nam przykro, ale nie jesteś teraz na stronie, której potrzebujesz. Powinieneś skontaktować się z lokalnym działem obsługi klienta, który może pomóc Ci w sprawie zwrotu pieniędzy, problemów z jakością, opóźnień lub brakujących produktów.

Składanie zgłoszenia

Po złożeniu zgłoszenia otrzymasz unikatowy kod nazywany „kluczem zgłoszenia”. Zapisz swój klucz zgłoszenia oraz hasło i schowaj je w bezpiecznym miejscu, ponieważ NAVEX Global nie ma możliwości ich odtworzenia. Po upływie 5–6 dni roboczych użyj klucza zgłoszenia i hasła, aby sprawdzić, czy wpłynęły pytania lub odpowiedź na zgłoszenie.